سبک زندگی

زندگی با پسوریازیس

یکی از راه های کنترل پسوریازیس، بهبود سبک زندگی و افزایش کیفیت آن است. این موضوع باعث شده زندگی با پسوریازیس، به چالش تبدیل شود.

سبک زندگی و عادات مناسبی را انتخاب کنید. کاهش استرس، تغذیه مناسب و خواب کافی از جمله فاکتورهای مهم در تعیین سطح زندگی هستند.

هر چند استرس علت ایجاد پسوریازیس نیست اما یکی از محرک های مهم عود آن است و فرایند درمان را مشکل می کند؛ به طوری که اکثر افراد، بروز اولین علائم پسوریازیس را زمانی که تحت استرس شدید قرار داشتند؛ مشاهده کردند.

دکتر جان کوو، متخصص درماتولوژی و استاد دانشگاه کالیفرنیا در مورد رابطه استرس و تشدید علائم پسوریازیس بیان می کند: “یکی از راهکارهای بدن برای مقابله با استرس ایجاد التهاب است، سیستم ایمنی با فرستادن فاکتورهای التهابی، باعث ایجاد التهاب می شوند؛ نسبت به صدمه و عفونتی که در بدن ایجاد شده پاسخ می دهند و به بهبود زخم کمک می کنند در نتیجه، مدیریت استرس یکی از مهم ترین مهارت های زندگی برای افراد مبتلا به استرس می باشد.

راه های گوناگونی برای کاهش و کنترل استرس وجود دارد. مدیتیشن، ورزش و صحبت با مشاوران متخصص، به مدیریت استرس کمک می کند. در ابتدا نیاز است سعی کنید؛ موقعیت هایی که باعث استرس در شما می شود را شناسایی کرده و کمتر در چنین موقعیت هایی قرار بگیرید.

  • مدیتیشن

مدیتیشن روشی برای شفاف سازی ذهن، کاهش نگرانی ها و افکار منفی است. برای مدیتیشن کافی است راحت روی زمین بنشینید و چشم هایتان را ببنید و روی نفس کشیدن تمرکز کنید و سعی کنید افکار را از ذهنتان دور کنید.

  • ورزش

در این بین، داشتن برنامه روتین ورزشی، یکی از جذابترین راه ها برای مدیریت سطح استرس است. ورزش های هوازی، یوگا و شنا باعث کاهش استرس و ریلکس شدن بدن می شود. مطالعات نشان داده افرادی که ورزش می کنند کمتر از افرادی که فعالیت ورزشی ندارند، مبتلا به پسوریازیس می شوند. ورزش باعث افزایش تولید اندورفین و ترکیبات شیمیایی در بدن می شود که حالت روحی و سطح انرژی را بهبود می دهند. ورزش همچنین باعث بهبود خواب و کاهش اضطراب می شود.

  • تغذیه

همان طور که گفته شد؛ از دیگر فاکتورهایی که باید برای افزایش کیفیت زندگی به آن توجه کرد؛ تغذیه سالم و خواب کافی است. اغلب مردم اهمیت داشتن خواب کافی و مناسب را نمی دانند. با این حال، فقدان خواب کافی پیامدهای منفی قابل توجهی دارد؛ از جمله عدم خواب کافی باعث می شود افراد در طول روز، بیشتر تحت تنش های استرسی قرار بگیرند.

تغییر رژیم غذایی، یکی از معمولی ترین تغییرات برای داشتن زندگی سالم است. سعی کنید سالم غذا بخورید. برای اطلاع از اثر تغذیه بر پسوریازیس، بخش تغذیه را مطالعه کنید.