سوالات رایج

در مورد اینکه چه درصدی قرار است گفته شود، نمی توان یک درصد مشخص را اعلام کرد. توصیه بر این است که بالای %۵۰ بشقاب غذایی که می خوریم بر پایه مواد غذایی گیاهی باشد؛ یعنی میوه ها و سبزی ها بیش از %۵۰ بشقاب غذایی ما را تشکیل دهند. در بین مواد غذایی حیوانی بعضی مواد برای این بیماران مضر است مثل گوشت قرمز و لبنیات پرچرب و بهتر است برای تامین پروتئین و کلسیم مورد نیاز از سایر منابع غذایی کمک گرفت. لازم به ذکر است اگر در درمان خود، از کورتون خوراکی استفاده می کنید، حتما برای جلوگیری از خطر ابتلا به پوکی استخوان به دلیل اینکه کورتون دفع ادراری کلسیم را زیاد می کند، باید منابع غنی از کلسیم را در رژیم غذایی خود داشته باشید.

گوجه فرنگی به دلیل اینکه یک ماده غنی از آنتی اکسیدان است به طور کلی برای سلامت همه افراد مناسب است، اما بعضی افراد نسبت به گوجه فرنگی واکنش های آلرژیک نشان می دهند.  اگر جز این دسته افراد هستید خوردن گوجه فرنگی را کنار بگذارید. در مورد سایر مواد آلرژن نیز باید تست شود ممکن است شما به بعضی مواد حساسیت نشان دهید یا نه که در صورت ایجاد علائم آلرژیک بهتر است این مواد از رژیم غذایی حذف شود.

برخی داروهای افسردگی مثل لیتیم می تواند باعث تشدید پسوریازیس شده یا پسوریازیس مخفی را بروز دهند. اگر مبتلا به این بیماری هستید و به متخصص روان پزشکی مراجعه می کنید حتما اطلاع دهید که بیماری پسوریازیس دارید تا داروی لیتیم و داروهایی که موجب تشدید بیماری می شوند را برای شما تجویز نکنند.

پوست در ناحیه پلک نازک بوده و میزان جذب بالایی از دارو دارد و در نتیجه استفاده طولانی مدت از کورتون خوب نیست. بهتر است برای ناحیه پلک از نرم کننده ها استفاده کنید.

از آنجایی که این بیماری جز دسته بیماری های سیستم ایمنی است؛ توصیه می شود همه بیماران پسوریازیس واکسن هایی که برای مقاومت در برابر بیماری ها ارائه می شوند مثل واکسن آنفولانزا را بزنند. فقط بیمارانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مثل ” سیکلوسپورین” یا داروهای بیولوژیک مصرف می کنند اجازه استفاده از واکسن های زنده را در طول درمان ندارند و باید با پزشک معالج مشورت کنند. البته باز هم در مورد واکسن آنفولانزا مشکلی نیست.