پسوریازیس چیست؟

 

پسوریازیس یک بیماری مزمن خود ایمنی است که عموما پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و مسری نیست. میزان شیوع این بیماری در دنیا بیش از ۳ درصد است. این بیماری به صورت ضایعات قرمز رنگ همراه با پوسته ریزی مشخص می شود. عموما روی پوست سر، آرنج، زانو، بازوها، ناف، اندام تناسلی و باسن بروز می کند.

در این بیماری، سیستم ایمنی بدن به دلایلی که هنوز کاملا شناخته نشده اند، با ارسال سیگنال های معیوب موجب تسریع رشد سلول های پوست می شود به طوریکه سرعت تولید و جایگزینی سلول های پوست نسبت به حالت نرمال حدود ۱۰ برابر بیشتر می شود. در نتیجه سلول های پوست به استحکام کافی نمی رسند و چندین لایه سلول مرده در سطح پوست تجمع پیدا می‏کنند و پوسته‌های پسوریازیس را تشکیل می‏دهند.

عوامل موثر در ایجاد پسوریازیس

شکل-۲

فاکتورهای موثر در این بیماری را می توان به فاکتورهای داخلی و بیرونی طبقه بندی کرد. ازجمله مهم ترین فاکتورهای موثر در این بیماری ژنتیک است، به طوریکه تا کنون بیش از ۷۰ ژن موثر در این بیماری شناخته شده است. در حدود یک سوم از افراد مبتلا به پسوریازیس گزارش سابقه خانوادگی این بیماری را داشته‌اند.

از جمله فاکتورهای بیرونی موثر در این بیماری عبارتند از: استرس، تروما، عفونت‏ها و برخی از داروها (لیتیوم، داروهای ضد مالاریا، پروپرانولول، کویندین)، که در افراد مستعد باعث تظاهر یافتن بیماری می گردند و یا ممکن است باعث تشدید بیماری نیز شوند. برای مثال استرس می‏تواند باعث شروع پسوریازیس برای اولین بار و یا تشدید پسوریازیس موجود شود. آرامش و کاهش استرس، تاثیر مثبتی بر روند بهبود این بیماری دارد.

همین طور ممکن است پسوریازیس در مناطقی از پوست که آسیب دیده ایجاد شود؛ این پدیده کوبنر نامیده می‏شود. واکسیناسیون و آفتاب سوختگی می توانند از عوامل محرک ایجاد کوبنر باشند.

برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس گمان می کنند که آلرژی، رژیم غذایی و آب و هوا باعث تشدید پسوریازیس در آنها شده است؛ اگر چه این ادعاها از نظر علمی اثبات نشده، اما می توان با مشورت با پزشک متخصص عوامل تحریک کننده موجود در رژیم غذایی را کم کرد.

نرخ پسوریازیس با توجه به سن، جنس، منطقه و قومیت متفاوت است و ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی مسئول این تفاوت ‌ها است. این بیماری با وجود آن که تمام سنین را درگیر می‏سازد اما بیشتر در گروه سنی ۱۵ تا ۳۵ ‏سال بروز می‏کند. به لحاظ آماری پسوریازیس در هر دو جنس به طور مساوی دیده شده است. این عارضه در کشورهای دورتر از خط استوا شایع‌تر است. در مورد ایران آمار دقیقی در مورد شیوع بیماری وجود ندارد، اما باید گفت پسوریازیس در ایران جزو بیماری‌های شایع پوستی است.